Ateny

8 kwietnia 2014 o 11:29

atenyJedna z najciekawszych stolic europejskich. W mieście tak energicznym i charakterystycznym zachowały się zabytki, których sława roztacza się poza granice państwa.

Nie da się ukryć, że najbardziej rozpoznawalnym symbolem starożytnych Aten jest Akropol, niepozorne i niewysokie wzgórze, ale przy tym tak zjawiskowe. Na szczycie, którego wznoszą się imponujące ruiny Partenonu, świątyni wzniesionej na chwałę bogini, patronki miasta Ateny – Partenos, zwanej po prostu Ateną Dziewicą. Udając się na północ od Akropolu, zobaczyć i zwiedzić można starożytną Agorę. Miejsce, które charakteryzowało się tym, że spotykali się tam wszyscy mieszkańcy omawiając sprawy publiczne, politykę, handel, itp. Po południowej stronie u stóp Akropolu przetrwały także pozostałości Teatru Dionizosa, najbardziej słynnego w całej Grecji teatru, na wzór którego wnoszono później wszystkie greckie teatry. Także przy Akropolu rozpościera się,  Plaka czyli stara dzielnica Aten, kryje ona najciekawsze zabytki z osmańskiej przeszłości Aten. Na forum rzymskim usytuowana jest Wieża Wiatrów, która służyła, jako zegar miejski, z charakterystycznymi ośmioma zegarami słonecznymi oraz wiatrowskazem. Jest to budowla, która ze wszystkich starożytnych zachowała się w najlepszym stanie.

akropol

Akropol

Oprócz tych najbardziej znanych świątyń, nie można także zapomnieć, o tych które robią ogromne wrażenie swoją wielkością. Jedną z takich budowli , charakteryzującą się okazałymi wymiarami niewątpliwie jest świątynia Zeusa Olimpijskiego, którą koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Atenach.

swiatynia-zeusa

Swiatynia Zeusa

Będąc w Grecji, odwiedzić trzeba także niezwykłe muzea. Jednym z najważniejszych w Atenach jest Muzeum Archeologiczne, kryjące w swym wnętrzu najróżniejsze eksponaty ze starożytności. Jeśli natomiast interesują nas zbiory ikon i relikwiarzy m.in. ze szkoły jońskiej, udać trzeba się do Muzeum Sztuki Bizantyjskiej i Chrześcijańskiej.

Nie tylko w samych Atenach, ale także i w ich okolicach znajduje się duża ilość atrakcji. Nieopodal kilkudziesięciu kilometrów zobaczyć można świątynię Nemezis znajdująca się w Rhamnous. Również kierując się ku przylądkowi Sounion, na półwyspie Attyki mieści się przepiękna świątynia Posejdona. Dzięki zachowanym swym okazałym białym kolumnom, nadal jest niezawodnym drogowskazem dla wszystkich żeglarzy.

swiatynia-poseidona

Swiatynia Poseidona

Ateny to miasto tak różnorodne, nasycone piękną przyrodą i starożytnymi zabytkami, że będąc w tym niezwykłym kraju i nie odwiedzić ich to grzech.

teatr-dionizosa

Teatr Dionizosa

wieza-wiatrow

Wieza Wiatrow