Brexit

29 czerwca 2016 o 19:34

brexit-rozowyW ostatnich dniach czołowe media rozpala gorączkowa dyskusja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Taki stan rzeczy miał być potwierdzony w referendum, w którym większość uprawnionych do głosowania opowiedziała się właśnie ze opuszczeniem struktur unijnych. Spowodowało to wielkie zamieszanie na arenie międzynarodowej oraz w polityce brytyjskiej. Funt stracił swoją wartość, a jego kurs jest najniższy od 30 lat.
W chwili obecnej zbierane są podpisy pod kolejnym referendum w sprawie wyjścia lub pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Przerażający jest fakt, iż Brytyjczycy nie do końca zdawali sobie sprawę z tego, jakie będą konsekwencje ich decyzji. Szkocja bardzo silnie opowiada się za pozostaniem w Unii, a jeśli zrealizuje swoje zapowiedzi, za 3 – 4 lata odbędzie się kolejne referendum, tym razem w Szkocji za pozostaniem lub opuszczeniem Zjednoczonego Królestwa. Zatem na naszych oczach zmieniać się będzie historia Europy. Niestety, im słabsza Europa, tym silniejsza Rosja. Putin tylko czeka, aż będzie mógł zrealizować swoje geopolityczne plany.brexit-flaga
Ale Brexit ma także o wiele poważniejsze skutki niż tylko plany Putina. Oto o pozostanie w ramach Unii nawoływali wszyscy ważni politycy, ponieważ Unia bez Wielkiej Brytanii stanie się jeszcze bardziej niemiecka, a niemieckie banki będą musiały poradzić sobie z wielkimi obciążeniami dotyczącymi podtrzymania procesu integracji wolniej rozwijających się państw członkowskich. Pomijając fakt, iż Wielka Brytania służy także doskonale zorganizowaną i sprawną dyplomacją oraz silną armią, to angielskie City oderwane od rynków unijnych może spowodować potężne perturbacje.
Jak pokazały niedawne wydarzenia, zaciekłość przeciwników i zwolenników w pozostaniu w Unii Europejskiej sięgnęła zenitu, gdy brytyjska parlamentarzystka, Jo Cox, opowiadająca się za pozostaniem w Unii, została zamordowana właśnie za swoje poglądy w tej kwestii. To unaoczniło Brytyjczykom z jak wielkim i ważnym zjawiskiem mają do czynienia. Zapewne część z nich zmieniła swoje stanowisko w sprawie opuszczenia unijnej rodziny, jednak fakt jest taki, że większość zagłosowała za odejściem z UE. Co prawda, kilka dni po opublikowaniu wyników referendum, Google przedstawiły najczęściej wyszukiwane frazy w swojej wyszukiwarce i, o zgrozo, okazało się, że Brytyjczycy kilka godzin po zakończonym referendum najczęściej szukali informacji o tym, czym jest Unia Europejska. brexit-UKUwidoczniły się także różnice polityczne w całym Zjednoczonym Królestwie – oto Szkocja czy Północna Irlandia chcą pozostania w Unii. Tak samo jak młodzi Brytyjczycy, którzy głosowali za pozostaniem.
Niepokojącym elementem kampanii referendalnej okazało się także pogrywanie na strunach nacjonalistycznych, przeciwnych imigrantom, w tym Polakom. Jak relacjonują nasi rodacy mieszkający na Wyspach, w ich skrzynkach pocztowych znalazły się obrzydliwe ulotki nawołujące do powrotu do Polski.
Jedno jest pewne – Unia Europejska bez Wielkiej Brytanii nie będzie tą samą Unią, tak jak Wielka Brytania nie będzie już tym samym krajem poza Unią.