Dotacja na działalność gospodarczą

8 kwietnia 2014 o 11:43

wlasna-dzialalnoscTak jak rok temu Unia Europejska, daje możliwość pozyskania dofinansowania na założenie własnej działalności gospodarczej. Najważniejszym i bezdyskusyjnym warunkiem jest to, że trzeba być zarejestrowanym jako osoba bezrobotna w Urzędzie Pracy. Kwota jako można maksymalnie uzyskać to 21 910,32 zł. Nie wszyscy jednak wiedzą, że oprócz pieniędzy na założenie firmy, przyznawane są one także w innych programach. Jednym z nich jest Program Operacyjnego Kapitału Ludzkiego, polegający na wsparciu oraz promocji przedsiębiorczości i samo zatrudnienia, gdzie uzyskać można kwotę maksymalną do 40 000 zł, wypłacana jednorazowo na założenie własnej firmy oraz nawet do 12 miesięcy od otworzenia firmy otrzymywać, co miesiąc około 1000 zł wsparcia pomostowego.

kapital-ludzki-logo

Logo Programu Operacyjnego Kapitalu Ludzkiego

Unia Europejska nie zapomina, także o dotacjach dla osób niepełnosprawnych, którzy pieniądze uzyskane otrzymują z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jednak przeważnie za pośrednictwem Urzędu Pracy, kwota którą mogą uzyskać to aż 54 775,8 zł.

panstwowy-fundusz-rehabilitacji

Siedziba Panstwowego Funduszu Rehabilitacji osob Niepelnosprawnych

Dzięki dofinansowaniom, również przewidziane są dla zainteresowanych liczne szkolenia, warsztaty, a także konkursy, w których przez współfinansowanie ze środków publicznych, można uzyskać wysokie nagrody. Jak wiadomo, co za tym idzie może to wspomóc rozwojowi działalności gospodarczej. Warto także wspomnieć, że jeśli komuś nie uda się uzyskać dofinansowania, może skorzystać z uzyskania niskoprocentowych pożyczek, które także przyznawane są na rozpoczęcie własnej firmy, ale czasem kryteria łatwiej spełnić, niż te dotyczące dotacji.

Szans na zdobycie dofinansowań na założenie własnej firmy jest chwilowo nieco mniej niż we wcześniejszych latach, jednak nie oznacza to, że już w ogólnie nie można skorzystać z tej formy finansowania. Bowiem dalej jej zadaniem, jest pokrycie bieżących wydatków związanych z nowo uruchomioną działalnością gospodarczą.