Madryt

29 grudnia 2015 o 20:05

Madryt-symbol-miastaMadryt jest największym miastem w Hiszpanii i od XVI wieku pełni rolę stolicy kraju. Madryt leży w środkowej części Hiszpanii, na Wyżynie Kastylijskiej. Przez miasto przepływa rzeka Manzanares. Madryt jest jednym z największych miast europejskich, a wyprzedza je tylko Londyn i Berlin. Jest także czwartym co do bogactwa miastem w Europie. Bogatsze są jedynie Londyn, Paryż i Moskwa. Stolica Hiszpanii liczy około 3,25 milionów mieszkańców. Madryt to także centrum administracyjne, kulturowe i gospodarcze kraju. To tu znajduje się parlament hiszpański oraz siedziba króla. Tutaj także znajduje się centrum polityczne i biznesowe.

Madryt otoczony jest przez Comunidad de Madrid, prowincję autonomiczną, której stolicą jest stolica kraju. Samo miasto dzieli się na dwie dzielnice: Stary Madryt i Madryt Burboński.
Początki miasta datuje się na okres panowania Imperium Rzymskiego, a ponieważ Madryt jest jednym z najstarszych miast kontynentu, jego historia jest także dość bogata. Wzmianki historyczne dotyczące obecnej stolicy Hiszpanii wspominają o osadzie nad rzeką Manzanares.Madryt-architektura Powstała twierdza obronna z biegiem czasu „obrosła” zabudowaniami gospodarczymi i mieszkalnymi, a także użyteczności publicznej. W dzisiejszych czasach na tym miejscu stoi Palacio Real. W 1561 roku Madryt stał się oficjalną stolicą Hiszpanii odbierając ten tytuł Toledo. Od tego czasu miasto zaczęło się szybko i dynamicznie rozwijać. Powstawały tu nowe kościoły i pałace, kwitł handel, przemysł oraz rzemiosło. I pomimo licznych wojen, w tym wojen domowych, Madryt pozostaje stolicą oraz najważniejszym ośrodkiem Hiszpanii.
Ponieważ miasto posiada bogatą historię, to i zwiedzać jest tu co. Znajduje się tu między innymi najważniejsze muzeum na świecie – Prado. Znajdują się w nim zbiory malarstwa światowego, rzeźby, grafiki. Jednak Madryt jest usłany zabytkami.
Należą do nich między innymi Pałac Królewski z XVIII wieku, Pałac Sprawiedliwości z 1758 roku, Pałac Senatu, Pałac Kongresowy z 1843 roku. Do tego warto zobaczyć Puerta de Alcalá, katedrę Almudena i kościół San Pedro el Real z XV wieku. Madryt-stadionWspaniałym przykładem architektury jest także katedra San Isidoro el Real z XVII wieku oraz klasztor Descalzas Reales z XVI wieku. Czas można spędzić w parku Casade Campo, który liczy 1447 hektarów z Fontanną Księcia z 1725 roku. Warto przespacerować się słynnymi mostami Segovia z 1584 roku oraz Toledońskim z lat 1720-1732.
Jednak Madryt to nie tylko zabytki, ale i perełki nowoczesnej architektury. Dla przykładu warto przywołać Palacio de Communicaciones, Palacio Nuevos Ministerios, stadion Santiago Bernabéu, dworzec Chamartín czy arterie komunikacyjne.