Neapol

31 stycznia 2018 o 22:51

neapol-placTo jedno z najpiękniejszych miast Europy. Neapol, miejsce styku kontrastów, historii Włoch i Europy i miasto, które jedni kochają a inni nienawidzą. To trzecie co do wielkości miasto Włoch, stolica Kampanii. Tysiące, setki tysięcy osób codziennie wędruje, jedzie ulicami tej aglomeracji.
Mimo tłoku, wysokich temperatur latem i słynnego problemu ze śmieciami, Neapol co roku odwiedzają miliony turystów. A jest tam co zwiedzać. Stare miasto zamieszkiwali nie tylko Rzymianie, ale i starożytni Grecy. Na każdym rogu stoi zabytek, a na zwiedzenie miasta należy zaplanować co najmniej kilka dni. Neapol ma wiele do zaoferowania nie tylko na ziemi, ale i pod nią Nazywany jednym z najmroczniejszych miast, pokazuje pod ziemią setki tuneli, przejść, katakumb czy cmentarzy wykutych w skale oczywiście pod ziemią. neapolTo także świetna baza wypadowa do dalszych podróży, m.in. do Pompei, by zobaczyć Wezuwiusza czy wyspę Capri.
Neapol nie zawsze cieszył się dobrą sławą. Słynna mafia, chaos czy rumor na długo zapadły w pamięci wielu turystów oraz Europejczyków. Jednak to miasto ma wiele, bardzo wiele do zaoferowania turystom. Mnóstwo pięknych, zabytkowych budynków, pomników historii, monumentalnych rzeźb czy świetna pizza to tylko niektóre atrakcje miasta. Neapol bowiem stara się być w czołówce najchętniej odwiedzanych miast we Włoszech, zaraz za Rzymem, Mediolanem i Florencją.
Jak zwiedzać Neapol? Przede wszystkim pieszo. Na nogach można obejść część portową i historyczną miasta. Szkoda brać pojazd, bo można wiele ominąć. Jeśli chce się wzbogacić swój program zwiedzania, to sugeruje się skorzystanie z komunikacji miejskiej. Jest tu bowiem nowoczesne metro z kolorową stacją Toledo. Artyści udekorowali liczne stacje pierwszej linii metra, co także warte jest zobaczenia.
Przede wszystkim warto zobaczyć przepiękną część historyczną miasta, która znajduje się na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. Tu nie można ominąć katedry z baptysterium z V wieku. Także do środka kościoła Gesu Nuovo, San Domenico Maggiore czy San :Lorenzo Maggiore warto wejść. Kochających sztukę zachęca się do zwiedzenia Muzeum Cappella Sansevero, gdzie znajduje się statua Chrystusa pod woalem. neapol-nocaKoniecznie należy się także udać na Piazza del Plebiscito, gdzie stoi Pałac Królewski, który można zwiedzać. Można w nim zobaczyć piękne schody, sale pałacowe, w tym muzyczną i salę tronową, a także muzeum. Na przeciw pałacu znajduje się bazylika królewska, która wzorowana była na rzymskim panteonie. Przy placu znajdzie się także Teatr San Carlo, najstarsza nieprzerwanie działająca opera na świecie. Utworzona w 1737 roku mogła pomieścić 3285 widzów. Obecnie miejsc jest zaledwie 1386. Operę można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem.
Najwięcej ciarek na plecach turyści mają po zwiedzaniu podziemnego miasta. Tutaj można zwiedzać antyczne zbiorniki na wodę, które w czasie wojny służyły za schron. Można także przebyć antyczną drogę kupców, która została niedawno odkryta.