Tuluza

28 lutego 2018 o 21:44

tuluza-panoramaTuluza to jedno z najważniejszych miast we Francji. Nie dość, że jest przepięknym przykładem architektury romańskiej, to jeszcze jest drugim, zaraz po Paryżu, ośrodkiem akademickim we Francji. Z roku na roku odwiedza to miasto coraz liczniejsza rzesza turystów. Nic dziwnego, w końcu nie każde miasto może pochwalić się Bazyliką, która znajduje się na światowej liście UNESCO.
Tuluza ma bogatą historię. Pomimo to, Tuluza jest miastem młodości i energii. Zapewne jest to efekt mieszkających tu i studiujących studentów. Jednak samo miasto sprzyja tej energii dają wiele możliwości na jej upust. Są tu niezliczone kafejki, bary, puby i restauracje, które chętnie witają w swoich progach turystów, ludzi młodych, starych, pracujących czy nie. Tuluza-FrancjaCharakterystyczna różowata cegła nadaje miastu niepowtarzalnego klimatu. Warto przyjechać tutaj choćby po to by przekonać się, że oryginalność tegoż budulca nie powoduje tandetności miasta. To wspaniały przykład zachowania równowagi między przepychem a skromnością.
Tuluza leży u stóp Pirenejów, w niedalekiej odległości od Hiszpanii. Leży nad rzeką Garonną, jest stolicą regionu Oksytania. To położenie właśnie zdecydowało o unikatowym charakterze miasta. Charakterystyczna różowawa cegła, którą można dostrzec na fasadach wielu starych budynków sprawiła, że miasto nazywane jest także różowym miastem. Charakterystyczna architektura wyraźnie odbija się z niemalże sztandarowym budynku miasta, Bazylice św. Saturnina, która została wpisana na listę UNESCO. Bazylika została zbudowana na początku poprzedniego stulecia według „reguły kluniackiej” czyli całkowitemu poświęceniu życia księży i osób konsekrowanych Bogu i sprawom Kościoła. To także ważny przystanek w drodze pielgrzymkowej do Santiago de Compostela.
tuluza-rzekaInnymi zabytkami, które z pewnością trzeba zobaczyć będąc w Tuluzie, są m.in. plac de la Daurade. Jego specyfika jest zaskakująca. Oto trawiasty plac, położony nad rzeką, który w ciepłe dni pełni rolę plaży miejskiej. Warto zobaczyć także klasztor des Jacobins, Kapitol czy katedrę Saint-Etienne. Nie można także ominąć targów. Oto targ Victora Hugo czy Saint-Aubin. To tu można się zaopatrzyć w lokalne przysmaki oraz specjały. Świeże warzywa i owoce przyciągają miłośników zdrowego jedzenia. Warto także poświęcić trochę czasu na zwiedzenie Cite de l’Espace. To prawdziwie interaktywne muzeum kosmosu, a jego kształt przypomina kosmiczne miasteczko. Trzeba jednak pamiętać,że tego obiektu nie da się zwiedzić w choćby godzinę. Można tu dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o wszechświecie.
Tuluza to niewątpliwie jedno z ciekawszych miast Unii Europejskiej i choć stare, tryska życiem i energią.