Zagrzeb

31 października 2017 o 23:04

Zagrzeb-teatrOd 2013 roku Chorwacja jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, a co za tym idzie, jej stolica dołączyła do znakomitego grona miast reprezentujących administrację i kulturę europejską. Zagrzeb jest bowiem najmłodszą, pod względem lat członkostwa w Unii, stolicą. Nie ubywa jej jednak piękna, a jedynie zwiększyło liczbę odwiedzających ją turystów.
Zagrzeb jest największym miastem w Chorwacji. Samo miasto liczy ok 790 tysięcy mieszkańców, natomiast cała aglomeracja zarzebska liczy ponad 1,2 mln mieszkańców. Miasto wywodzi się z osad, które znajdowały się na sąsiadujących ze sobą wzgórzach Gradec i Kaptol. Dzisiaj są niczym jądro miasta. Miasto dodatkowo leży na północnym brzegu rzeki Sawy, u podnóża Medvednicy. Zagrzeb-stolicaJest także samodzielnym okręgiem administracyjnym. To także stolica żupanii zagrzebskiej. Dzisiaj jest niewątpliwie centrum kulturowym, komunikacyjnym, administracyjnym czy naukowym Chorwacji. Geograficznie Zagrzeb zaliczany jest do miast Europy Środkowej, choć sama Chorwacja leży między Europą Środkową a Południową.
Nazwa miasta niewątpliwie wywodzi się od chorwackiego wyrazu zagrepsti czyli zakopać. Z kolei łacińska nazwa Zagrabia wskazuje, iż w dawnych czasach osada musiała być okalana rowem (chorw. grab) lub fosą. Zagrzeb leży w centralnej, kontynentalnej części Chorwacji. Miasto rozbudowało się na zboczach Medvednicy nad Sawą. Dobre położenie sprawiło, że klimat miasta jest dość przyjemny. Średnia temperatura w lecie to 20 stopni Celsjusza, natomiast zimą wynosi ona 1 stopień. Śnieg i deszcz padają zimą, natomiast lata są ciepłe i suche.
Ze względu na swą bogatą i dość burzliwą historię, Zagrzeb jest bogaty we wspaniałe zabytki oraz architekturę. W mieście można podziwiać budowle stawiane w przeróżnych stylach architektonicznych – od baroku po styl współczesny. W mieście można wyróżnić następujące, dominujące dzielnice – Gornij Grad (miasto górne), Kaptol i Dolac, Donij Grad (miasto dolne).Zagrzeb-chorwacja-lato
Górne Miasto jest sercem Zagrzebia. Założone w średniowieczu, razem z Kaptolem aż do XIX wieku stanowiło centralną część miasta. Głównym placem jest tu Plac św. Marka. To tu bije polityczne serce Chorwacji. W Górnym Mieście znajdują się także liczne muzea i galerie. Kaptol to z kolei serce religijne Zagrzebia. Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to centralny punkt tej dzielnicy. Dolac to z kolei obszar między Kaptolem a Górnym Miastem, na którym znajduje się słynny targ pod gołym niebem. Natomiast Dolne Miasto to centrum współczesnego Zagrzebia. Przeważa tu architektura z XX wieku oraz współczesna. Centralnym miejscem Dolnego Miasta jest plac, który niegdyś służył jako targ.