Turyn
Włochy to piękny kraj, w którym można wiele zobaczyć. Są tu i góry, i morza, są wyspy i stały ląd. Wiele najważniejszych atrakcji turystycznych Europy znajduje się właśnie we Włoszech. Jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczo-kulturowych jest Turyn, stolica regionu Piemont. Turyn to miasto położone w części północno-zachodniej kraju. Leży u podnóża Alp Zachodnich, co sprawia, że jest atrakcyjne zarówno latem jak i zimą.
Turyn ma wielkie znaczenie dla miłośników sztuki, architektury oraz dla Chrześcijan. Chrześcijanie przybywają tu w pielgrzymkach, by zobaczyć lub chociaż przebywać blisko tzw. całunu turyńskiego, jednej z najważniejszych relikwii chrześcijaństwa. To ponoć w niego był owinięty Jezus Chrystus, kiedy został złożony do grobu. Całun jest wielką zagadką, albowiem odbicie ciała na nim jest negatywem. Eksperci datują całun na przybliżony okres życia Jezusa. Do tego miasto oferuje turystom niezapomniane uliczki między pięknymi budynkami.
Miasto ma bogatą i długą historię. Prawdopodobnie jego nazwa pochodzi od wyrazu taur czyli góra, jednak wciąż żywa jest legenda mówiąca o byku (łac. taurus, wł. toro), który obronił miasto przez mitycznym smokiem, po czym padł. Dla upamiętnienia tego czynu, mieszkańcy nazywali siebie Taurini. Pierwsze wzmianki o osadzie wskazują na I wiek p.n.e., kiedy to Rzymianie ustanowili tu obóz wojskowy. Typowo rzymską sieć dróg można podziwiać do dzisiaj w obrębie murów miasta. Cesarz Konstantyn zajął miasto po wygranej bitwie w 312 roku. Od 1559 roku Turyn jest stolicą Piemontu, którym rządziła dynasta sabaudzka aż do XI wieku. Od 1578 roku do katedry w Turynie trafił Całun Turyński, co spowodowało liczne pielgrzymki do miasta.
Podczas sukcesyjnej wojny hiszpańskiej miasto oblegano dwa razy przez wojska francuskie, jednak nie udało się go zdobyć. Oblężenie trwało 117 dni. W XIX wieku, kiedy miało miejsce jednoczenie się państw włoskich, Turyn odegrał bardzo ważną rolę. Przez cztery lata był stolicą nowo powstałego państwa włoskiego, później stolicę przeniesiono do Rzymu, jednak sam Turyn nie utracił znaczenia jako stolica kulturalna elit włoskich. Kiedy powstała tu fabryka Fiata, rozwinął się przemysł i odżyła gospodarka. To sprawiło, że wzrosła liczba mieszkańców miasta. Do dziś rodzina trzymająca pieczę nad Fiatem jest jedną z najbogatszych i najbardziej wpływowych rodzin we Włoszech.
A co warto zobaczyć będąc w Turynie? Oczywiście należy wstąpić do katedry, gdzie przechowywany jest Całun Turyński. A oprócz niego warto przespacerować się po starym mieście, gdzie można podziwiać perełki włoskiego baroku. Tu jest ich chyba najwięcej w całych Włoszech. Trzeba także zobaczyć fabrykę Fiata, Agnello. Nie każdy może wiedzieć, że FIAT to skrót od Fabbrica Italiana di Automobili Torino. Do tego wspaniała kawa Lavazza i jej wytwórnia są warte zwiedzenia.