Bruksela – stolica Unii Europejskiej

24 listopada 2015 o 22:30

Bruksela-siedziba-UEJeśli kiedykolwiek miłośnik Wspólnej Europy zapragnie zwiedzić jej serce, to bezwarunkowo powinien odwiedzić Brukselę, nazywaną stolicą Unii Europejskiej. To piękne miasto, położone nad rzeką Senne, jest jednocześnie stolicą Belgii, siedzibą jej parlamentu oraz króla. Do tego Bruksela jest siedzibą NATO i Euroatomu. Jest także ważnym ośrodkiem handlu, bankowo-finansowym i kulturalno-naukowym kraju. Na terenie miasta znajdują się teatry, instytuty badawczo-naukowe oraz aż 30 muzeów.
Historia Brukseli sięga roku 966, z którego pochodzą pierwsze wzmianki o osadzie obronnej. W kolejnych latach miasto to było stolicą historycznej krainy, Brabancji. Od XIII wieku Bruksela rozwijała się jako prężny i ważny ośrodek tkactwa. Była też ważnym przystankiem na szlaku handlowym z Brugii do kolonii. To z tego okresu pochodzi brukselska starówka, czyli Grand Place. I tak miasto rozwijało się szybko, jednak w 1695 roku król Francji, Ludwik XIV, dokonał najazdu na nie, w wyniku czego Bruksela poważnie ucierpiała. W dalszych dziejach miasta ważną datą był rok 1769, kiedy to austriacki minister pełnomocny założył Towarzystwo Literackie, które dało początek przyszłej Belgijskiej Akademii Nauk.Bruksela-ogrody
Rozwój miasta stał się możliwy dzięki decyzji o zburzeniu murów miejskich, które na mocy rozkazu króla Leopolda I rozebrano. Bruksela stała się wówczas stolicą niepodległej Belgii. Rozwój miasta był kontynuowany przez politykę następcy Leopolda I, Leopolda II.
Wielkie zmiany dokonały się także za sprawą rządów burmistrza Jules Anspach, który w latach 60-tych XIX wieku zarządził wielką przebudowę miasta. Zabudowa wzdłuż rzeki Senne została rozebrana, dokonano kanalizacji rzeki, czemu towarzyszyło między innymi stworzenie nowego systemu dystrybucji gazu i wody. Między dworcami Midi i Nord przebito szeroką ulicę, której wzorcem stały się „bulwary” Haussmanna. Innymi nowościami w miejskiej przestrzeni stały się między innymi Giełda, dzielnica wokół Notre-Dame-aux-Neiges, przedłużona avenueLouise czy rue de la Régence i rue Belliard. To czas powstania także placu Cinquantenaire.
Bruksela-atomiumWażnym i dramatycznym wydarzeniem, które odcisnęło swe piętno na mieście, była II wojna światowa. Działania wojenne, zwłaszcza bombardowania przeprowadzone w latach 1940 oraz 1943-1944 doprowadziły do licznych zniszczeń oraz ogromnych strat.
Dziś Bruksela to międzynarodowy tygiel, w którym obok siebie żyją przedstawiciele różnych narodowości. W związku z ważnymi rolami, jakie pełni Bruksela, na jej ulicach można usłyszeć język francuski, niemiecki, angielski czy polski. Ponieważ miasto ma przepiękną architekturę i wiele zabytków, którymi może się pochwalić, uliczkami tej europejskiej stolicy przechadzają się turyści z całego świata.