Budapeszt

30 czerwca 2018 o 21:09

Budapeszt-mostPolak i Węgier to dwa bratanki… brzmi słynne przysłowie. I rzeczywiście z Węgrami Polska miała zazwyczaj dobre stosunki. Mało tego, Węgry stają się coraz popularniejszym kierunkiem na wakacje dla wielu Polaków. A jest tam co zwiedzać. Przykładem miasta, w którym na pewno nikt się nie będzie nudził jest Budapeszt – stolica i zarazem największe miasto Węgier.
Budapeszt położony jest na północy kraju, nad rzeką Dunaj. Miasto to powstało z trzech mniejszych miast leżących po obu stronach rzeki – Budy, Óbudy (prawy brzeg Dunaju) oraz Pesztu (lewy brzeg). Miasto oficjalnie powstało w latach 1872-1873. W ciągu tychże lat swego istnienia wyrosło na jedną z największych metropolii Europy Środkowej, a także znalazło się na ósmej pozycji najbardziej zaludnionych stolic Europy.wegry
Budapeszt to nie tylko ośrodek polityczny i gospodarczy Węgier, ale także wielki ośrodek kulturalny. Na terenie miasta znajdują się bowiem liczne muzea, galerie sztuki czy biblioteka narodowa. To także miasto z teatrami, operą i kinami. Funkcjonuje tam także Akademia Sztuk Pięknych, politechnika (od 1782 r.) i uniwersytet (od 1635 r.), a także Akademia Nauk. Mało kto wie, ale Budapeszt jest także uzdrowiskiem. Na terenie miasta funkcjonują kompleksy balneologiczne.
Nazwa miasta wywodzi się od połączenia nazw Buda i Peszt. Buda z kolei używana była już w czasach Arpadów jako określenie osady zabudowanej, znajdującej się na miejscu dawnego grodu rzymskiego Aquincum. Ponoć nazwa Budy miała się wywodzić od imienia Bledy, który był bratem wodza Hunów, Attyli. Jednak uczeni sceptycznie podchodzą do tej legendy, co nie oznacza, że nazwa ta nie mogła oznaczać imienia. Inni eksperci sądzą, że słowo buda wywodzi się od wyrazu woda, bowiem stara osada rzymska także była nazwana od wody.
BudapesztPeszt z kolei wywodzi swą nazwę od greckiej nazwy Pession, którą nosiła twierdza usadowiona na przeciw grodu Aquincum. Innym możliwym źródłem wyrazu Peszt jest nazwa starosłowiańska oznaczająca jaskinię.
Jak podają źródła, na Wzgórzu Gellerta osiedlili się Celtowie. Osadę zbroją utworzyli nad brzegiem Dunaju także Rzymianie. Kiedy Imperium Rzymskie upadło, prowincję Pannonia, której stolicą była osada Aquincum, zamieszkiwali Hunowie, Ostrogoci, Longobardowie, Awarzy oraz Słowianie. Na początku X wieku osiedlili się tam także Węgrzy. Zatem historia miasta sięga czasów antycznych. Do dziś można podziwiać pozostałości po tych czasach.
Dzisiaj to nowoczesna stolica kraju Unii Europejskiej, w której wiele się dzieje. Niestety, podobnie jak inne kraje i tu przeżywa się wielkie zrywy społeczeństwa, które pokazują rządzącym co i jak powinni zrobić. Tak było kilka lat temu, kiedy to pod stacją telewizyjną odbyła się ogromna demonstracja przeciwników politycznych ówczesnego premiera.