Dublin

30 września 2017 o 21:38

dublinStolicą i zarazem największym miastem Irlandii jest Dublin. Jeszcze kilka lat temu był to najbardziej popularny kierunek polskiej emigracji zarobkowej, ale od kiedy Wielka Brytania i Niemcy otworzyły swoje rynki dla Polaków, zapał do podejmowania pracy w Irlandii w narodzie osłabł. Miast jednak wciąż przyciąga swoim niepowtarzalnym klimatem tysiące Polaków oraz przedstawicieli innych narodowości.
Dublin położony jest we wschodniej części wyspy, nad Morzem Irlandzkim. Uchodzi tu rzeka Liffey do Zatoki Dublińskiej. Rzeka podzieliła miasto na dwie części, które od siebie się znacznie różnią. Oto ta północna część, zwana Northside, jest biedniejsza, natomiast południowa, Southside, to dzielnica nowoczesności i dobrobytu. Dublin, jako stolica kraju, jest także najważniejszym ośrodkiem politycznym, gospodarczym czy ekonomicznym. W Dublinie funkcjonuje port morski, który połączony jest siecią kanałów z rzeką Shannon oraz Portem lotniczym Dublin. To także ośrodek edukacyjny, kulturowy i turystyczny.dublin-kosciol
Nazwa miasta najprawdopodobniej wzięła się od irlandzkiej nazwy Dúbh Linn oznaczającej Czarny Staw. Obecnie mieszkańcy Irlandii swoją stolicę nazywają Baile Atha Cliath czyli miasto brodu z trzcinowymi płotami. Historia miasta sięga 140 roku n.e. kiedy to pojawiają się pierwsze zapiski Ptolemeusza o osadnikach Eblana. Dzięki tak długiej historii oraz w miarę spokojnemu egzystowaniu – choć wojny i krwawe wydarzenia z historii odzwierciedliły swe piętno na mieście – można zwiedzać piękne zabytki.
Jeśli ktoś się udaje do Dublina, to oprócz obowiązkowych wizyt w pubach i popijaniu złocistego trunku alkoholowego, koniecznie musi zobaczyć budowle sakralne – katedry, kościoły. Ważnym elementem ścieżki turystycznej powinien być Zamek Dubliński, który wybudowany został przez Normanów w miejscu, gdzie dawniej znajdowała się fortyfikacja Wikingów z XIII wieku. W XVIII wieku budowla została przebudowana i tak wygląda do dziś. SONY DSCWartą zobaczenia jest katedra Kościoła Chrystusowego, której oryginał pochodzi z 1172 roku i zbudowany został przez wikingów. Później jednak drewniany kościół popadł w ruinę, więc postanowiono go przebudować. Obecny kształt budowli zawdzięcza się XIX wiecznej renowacji i przebudowie. Innym ważnym kościołem jest katedra św. Patryka.
Centrum miasta, oprócz urokliwych uliczek, może pochwalić się zabudową w stylu gregoriańskim i neoklasycystycznym. W niektórych miejscach można dostrzec pewien ład urbanistyczny z XVIII wieku. Biblioteka Narodowa i Muzeum Narodowe pochodzą natomiast z epoki wiktoriańskiej. W niedalekiej okolicy znajduje się uniwersytet Irlandii, który założono w 1592 roku. W bibliotece uniwersyteckiej znajduje się kolekcja iluminowanych rękopisów ze słynna Księgą z Kells.