Europa

31 maja 2018 o 17:33

mapa-europyWspólnota Europejska opiera się na współpracy państw należących do niej, leżących na terenie kontynentu zwanego Europą. Wspólnota wynikająca z położenia geograficznego nie jest niczym nowym, bowiem w historii kultury europejskiej takie sojusze lub imperia powstawały właśnie w oparciu o bliskość geograficzną. Unia Europejska też zalicza się do nich. Ale Europa to nie tylko Unia Europejska. To przede wszystkim subkontynent, na którym rozwinęła się najbardziej wpływowa cywilizacja i kultura na świecie.
Europa jako kontynent traktowana jest wyłącznie umownie, bowiem z punktu widzenia geologicznego, jest subkontynentem lub po prostu dużym półwyspem kontynentu nazywanego Eurazją. Umowna granica między Azją a Europą została przyjęta przez Międzynarodową Unię Geograficzną i przebiega od Cieśniny Kerczeńskiej od północy, wschodnim brzegiem Morza Azowskiego i Zatoki Taganroskiej do ujścia rzeki Don. Potem idzie w górę rzeki do Jezior Sostyńskich i miejsca ujścia rzeki Zachodni Manycz. stara-mapaDalej przebiega przez Obniżenie Kumsko-Manyckie do środkowego odcinka rzeki Kumy, dalej dolnym biegiem w kierunku wschodnim aż do ujścia do Morza Kaspijskiego. Następnie biegnie północno-zachodnim i północnym brzegiem sezonowego ujścia rzeki Emby, Embą w górę aż do jej źródeł w Mugodżarach. Kolejnym etapem jest miejsce, w którym rzeka Ural ostro skręca ku zachodowi i następnie biegnie na północ aż do podnóża gór Ural. Następnie przebiega wschodnim podnóżem gór Ural w kierunku rzeki Bajdaraty. Następnie leci jej biegiem aż do ujścia do Zatoki Bajdarackiej na Morzu Kaspijskim. Następnie przebiega przez wschodnie wybrzeże Nowej Ziemi do Przylądka Flissingskiego.
Nie jest jasne, skąd dokładnie wywodzi się nazwa Europy. Najczęstszą możliwością jest greckie słowo Europe, które w zasadzie weszło do języków światowych jako określenie Starego Kontynentu. mapa-Europy-trasaEksperci wnioskują, że słowo europe wywodzi się od europos oznaczającego „łagodnie wznoszący się” lub od asyryjskiego wyrazu ereb czyli zachód. Są także teorie, które sugerują, że nazwa Europa wywodzi się od semickiego wyrazu oznaczającego „ciemny”.
Europa jako subkontynent zajmuje powierzchnię 10,2 miliona kilometrów, z czego niemalże 4 mln kilometrów zajmuje część rosyjska. Europa to ok. 7,5% całej powierzchni lądowej Ziemi, a 2% kuli ziemskiej. Jako część świata, tylko Australia jest od Europy mniejsza. Jako półwysep kontynentu Eurazji, Europa jest największa. Najdalej na północ wysunięta jest Norwegia i jej przylądek Nordkinn, na południu Hiszpania i przylądek Marroqui, na wschodzie Rosja i ujście rzeki Bajdaraty do Morza Kaspijskiego, a na zachodzie Portugalia i przylądek Roca.