Kordoba, unijna perełka

31 grudnia 2018 o 11:12

kordobaUnia Europejska jako wspólnota krajów, narodów, społeczeństw, ma w swoich zasobach wiele wspaniałych miejsc, którymi może się chwalić. Rzym, Barcelona, Londyn, Wrocław, Drezno to miasta, które mogą pochwalić się wspaniałymi budowami, układami uliczek czy planem całego starego miasta. Jest jednak pewne miasto, które może pochwalić się aż czterema pozycjami umieszczonymi na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się ono w Hiszpanii i może być nazywane perłą Andaluzji. To Kordoba.
To piękne miasto zachęca co roku turystów od odwiedzenia nie tylko wspaniałą hiszpańską kuchnią, ciepłym klimatem, gdzie średnia temperatura zimą nie spada poniżej 14 stopni Celsjusza, ale właśnie swoją architekturą i tradycjami, które doceniło międzynarodowe jury. Warto podkreślić, iż pod tym względem, Kordoba wyprzedziła słynne wieczne miasto Rzym.
andaluzjaJednym z tych zabytków, które warto zobaczyć są ruiny Mediny Azahara. Niegdyś gigantyczne miasto i pałac, dziś ruiny, które od 1911 roku są sukcesywnie rekonstruowane. Madina Azahara znajduje się pod Kordobą, jednak warto ją zobaczyć ponieważ właśnie te ruiny zostały wpisane na listę UNESCO.
Innym obiektem, który znalazł się na tej zaszczytnej liście, jest Mezquita. Pewnie wiele osób kojarzy obraz sali z prawdziwym lasem kolumn. To właśnie Mezquita, niegdyś meczet, dziś katedra. Jest chyba najbardziej znanym tego typu budynkiem na świecie. Jego budowa rozpoczęła się w 785 roku, zatem wchodząc do środka można na prawdę poczuć ducha historii. Architektura tego miejsca zachwyci chyba każdego.
Na liście UNESCO znalazło się też coś, co nie jest budowlą, a tradycją, zwyczajem. To niezwykły konkurs nazywany Festiwal Patios. Jeśli chciałoby się przetłumaczyć na język polski jego nazwę oraz zasady, to można go określić mianem konkursu na najpiękniejsze podwórko.Kordoba-kolumnyBrzmi może dość banalnie i nie daje wyobrażenia o niezwykłości tego festiwalu, jednak kiedy sobie wyobrazimy, że w tym właśnie czasie podwórka, malownicze uliczki są przystrajanie bujną i przepiękną roślinnością, to aż chce się tam być. To niezwykła tradycja, którą można obserwować tylko tam.
Ostatnim punktem obowiązkowym dla każdego turysty, który chciałby zobaczyć wszystkie cuda UNESCO w Kordobie jest stare miasto. Jego piękno, architektura oraz układ zostały bezwzględnie uznane za dziedzictwo kulturowe i umieszczone na światowej liście.
Choć Unia Europejska skrywa jeszcze wiele pięknych, nieodkrytych miejsc, które turyści chcieliby zobaczyć, to Kordobę warto odwiedzić. I choć nie jest tak oblegana przez zwiedzających jak choćby Wenecja czy Ateny, to nie może narzekać na brak zainteresowania. A z czasem na pewno liczba rocznie odwiedzających ją turystów będzie wzrastać.