Lizbona

16 września 2016 o 20:47

lizbona-panoramaLizbona to jedno z piękniejszych miast Europy. Jest stolicą Portugalii, a położone jest w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Przez miasto przepływa rzeka Tag, która ma tu swe ujście do Oceanu Atlantyckiego. Jak nie trudno zgadnąć, Lizbona jest centrum kulturalnym, politycznym i gospodarczym kraju. Samo miasto, którego granice nie są określone ostatecznie, zamieszkuje około pół miliona mieszkańców, natomiast sam obszar Zespół Metropolitalny Lizbony liczy blisko 3 miliony mieszkańców, co stanowi 27 % populacji kraju. Nie powinno też nikogo zaskoczyć to, że region Lizbony jest najbogatszym regionem Portugalii. Co ciekawe Lizbona ma status metropolii o znaczeniu globalnym.
Miasto może pochwalić się licznymi obiektami turystycznymi, w tym kilka wpisanych jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to Klasztor Hieronimitów oraz Torre de Belém. Na przedmieściach znajduje się kolejny obiekt z listy, to Kulturowy Krajobraz Sintry.lizbona-balkony
Historia miasta sięga co najmniej okresu rzymskiego. To w źródłach Olisipo znajduje się pierwsza wzmianka o znajdującej się tu osadzie.
W VIII wieku miasto zajęli Maurowie z Afryki północnej. Nazwano je Lishubną. Miasto zdobył w 1147 roku Alfons I Zdobywca, który posłużył się pomocą krzyżowców. Stał się więc pierwszym władcą Lizbony. Rok 1255 to przeniesienie stolicy z Coimbry do Lizbony przez króla Alfonsa III.
W mieście rozwijała się nauka. Już w 1290 roku powstał tu pierwszy uniwersytet. Z tego miasta, a dokładniej z portu Belém wyruszały liczne wyprawy mające wzbogacić kraj o nowe lądy, nowe terytoria, zasoby, kosztowności. W okresie wielkich odkryć geograficznych, to jest między XV a XVII wiekiem, Lizbona i cały kraj wzbogaciły się i bardzo rozwinęły dzięki nowym odkryciom terytorialnym.
Niestety, nieszczęścia nie opuszczały miasta. Obok toczących się wojen i bitew, także naturalne katastrofy nie dawały miastu spokoju. lizbona-zabytkiOto w styczniu 1531 roku Lizbonę dotknęło potężne trzęsienie ziemi, w wyniku którego śmierć poniosło wiele tysięcy mieszkańców miasta. Kolejnym potężnym trzęsieniem ziemi było to z dnia Wszystkich Świętych, to jest 1 listopada 1755 roku, które to miało aż 9 stopni w skali Richtera. Zniszczyło niemalże całe miasto, a około sześćdziesiąt tysięcy ludzi poniosło śmierć. Jedynymi zabudowaniami, jakie przetrwały były budowle z dzielnic Alfamy i Belém. Miasto jednak zostało odbudowane z inicjatywy króla José I oraz markiza Pombala.
W Lizbonie znajduje się wiele zabytków, które warto zobaczyć. Są to między innymi Zamek św. Jerzego, Katedra Sé, Pomnik Odkrywców, Bazylika Estrela, Klasztor Hieronimitów czy Kościół św. Antoniego.