Wiedeń

30 kwietnia 2016 o 11:35

wieden-palacStolicą Austrii jest Wiedeń, który położony jest nad Dunajem w północno wschodniej części kraju. Wiedeń jest także odrębnym krajem związkowym czyli miastem statutarnym. Jako stolica kraju jest więc ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, kulturowym, handlowym, akademickim czy turystycznym o znaczeniu i sławie międzynarodowej. To tutaj swoje siedziby mają prezydent, parlament czy rząd. W Wiedniu znajduje się także mnóstwo siedzib spółek czy innych podmiotów gospodarczych austriackich i zagranicznych. W mieście tym znajduje się także oddział Organizacji Narodów Zjednoczonych, który mieści się w Vienna International Centre. Także OBWE czy OPEC mają w tym mieście swoje siedziby. Jak się nietrudno domyślić, Wiedeń jest najważniejszym, strategicznym węzłem komunikacji lotniczej, drogowej i kolejowej Austrii.
Miasto powstało około 500 roku przed naszą erą z osady celtyckiej. W 15 roku przed naszą erą przekształcono osadę w rzymski posterunek graniczny. Rok 1221 przyniósł Wiedniowi prawa miejskie, co uczyniło go jednym z największych i najważniejszych miast Świętego Cesarstwa Rzymskiego, zwanego Starą Rzeszą. Gdy Cesarstwo upadło, Wiedeń stał się stolicą Cesarstwa Austrii, a w późniejszych wiekach Austro-Węgier. W 1918 roku Wiedeń został stolicą Republiki Austrii.wieden-front
Mając tak bogatą historię, Wiedeń jest przepięknym centrum pełnym zabytków z różnych epok historycznych, z których prymat wydaje się wieść XIX-wieczny historyzm i secesja z przełomu XIX i XX wieku. Ponieważ w jego obrębie znajduje się wiele wspaniałych budynków, został w 2001 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bogactwo zabytków i różnego rodzaju atrakcji sprawia, że turyści chętnie je odwiedzają, co uplasowało go na liście najchętniej odwiedzanych miast w Europie.
Zabytków jest tak wiele, że gdyby turysta chciał zobaczyć je wszystkie, taka wycieczka musiałaby potrwać co najmniej dwa dni. Do najpiękniejszych zalicza się między innymi gotycką Katedrę św. Szczepana, która jest najcenniejszym zabytkiem sakralnym Wiednia. Wart zobaczenia jest także Ratusz, który został zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1872-1883. Kolumna morowa to kolejny punkt obowiązkowy na ścieżce zwiedzających Wiedeń. Powstała w 1679 roku jako pamiątka od ocalenia Leopolda I od epidemii dżumy. wieden-rzezbaKolumna przedstawia Trójcę Świętą. Wart zobaczenia jest także budynek parlamentu. Jest to attyka przyozdobiona marmurowymi figurami uczonych i starożytnych mężów stanu. W budynku można zobaczyć Salę Kolumnową i Salę Przyjęć z galerią portretów. Spacer po Wiedniu powinien także zawierać na swym szlaku zwiedzanie kościołów św. Karola Boromeusza, kościoła Wotywnego czy kościoła św. Ruprechta.
Wart zwiedzenia jest także największy park publiczny w środkowej Europie i jeden z największych na świecie – Wiedeński Prater. Zajmuje on około 1700 ha, na którym znajduje się lunapark i stadion sportowy.