Prezydencja w Unii Europejskiej
Unia Europejska to wspólnota państw, które dobrowolnie się zrzeszyły, by w swoim gronie krzewić i pielęgnować wartości demokratyczne. Troska o praworządność, prawo do wyrażanie opinii czy wyznawania religii są podstawowymi prawami obywateli Unii Europejskiej. Jednym ze sposobów jej wyrażania jest wdrożenie w życie zasady kadencyjności w reprezentowaniu Unii na zewnątrz oraz organizowanie prac i przewodniczenie Radzie Unii Europejskiej. Okres ten nazywany jest prezydencją. Co to oznacza i z czym się wiąże prezydencja?
Europa
Wspólnota Europejska opiera się na współpracy państw należących do niej, leżących na terenie kontynentu zwanego Europą. Wspólnota wynikająca z położenia geograficznego nie jest niczym nowym, bowiem w historii kultury europejskiej takie sojusze lub imperia powstawały właśnie w oparciu o bliskość geograficzną. Unia Europejska też zalicza się do nich. Ale Europa to nie tylko Unia Europejska. To przede wszystkim subkontynent, na którym rozwinęła się najbardziej wpływowa cywilizacja i kultura na świecie.
Religia w Unii Europejskiej
Choć wyznawana religia jest prywatną kwestią każdego człowieka, to jej prawa, etyka, filozofia mają już wpływ na masy, a czasem na całe państwa. Tak jest w przypadku krajów członkowskich w Unii Europejskiej. Traktaty europejskie podkreślają, że każdy człowiek ma prawo do wyznawania wiary oraz do przestrzegania jej zasad, o ile nie są one niezgodne z prawem.
Europol
FBI, CIA, MI6 to skróty, których nikomu nie trzeba wyjaśniać. Pojawiają się w filmach, książkach, komiksach. Nawet Interpol staje się coraz popularniejszy. Tymczasem są wśród obywateli Unii Europejskiej funkcjonariusze Europolu, czyli Europejskiej Policji. Europol to agencja unijna, której siedziba znajduje się w Hadze.